Novinky

Jaké použít rybářské krmítko?

Rybářské krmítko...

Při lovu na položenou je na výběr z nepřeberného množství a typů a velikostí rybářských krmítek. Ve své podstatě je dělíme na tři velké skupiny a to na moderní method feeder krmítka, dále často používaná klecová feeder krmítka a na stále velmi populární klasická otevřená krmítka,která používají rybáři již po desetiletí.

Dokážeme si však “na první dobrou” říct, kdy jaký typ rybářského krmítka použít? Jaké jsou jeho výhody či nevýhody? Pojďme se na to podívat…

Klecová, feederová krmítka

Začněme nejprve výhodami, kterých je nespočet. Hned tou první je možnost dopravit návnadu na lovné místo, směs může být sušší, nadýchanější, protože ji podrží právě klecová mřížka. V klecovém krmítku jsme schopni na lovné místo doručit také partikl, červy nebo menší peletky. To rybám nabízí jak pevné, větší částice, tak i menší částečky, které se začnou rozptylovat ihned po dopadu krmítka do vody. U nástrahy, tak máme, jak peletky, pro větší rybu, například kapra nebo mini částečky pro menší ryby jako jsou karasové, cejni atd. Typy a velikost ryb, které chceme lovit si můžeme určovat pomocí poměru jemných a větších částic.

Klecová, feederová krmítka jsou hojně využívána pro feeder lov, jak na stojatých, tak i na mírně tekoucích vodách. Viděli jsme je také používat i při lovu parem v rychle tekoucích řekách.

Návazce se používají v rozmezí 10cm - 70cm v závislosti na způsobu braní ryb a také v závislosti na vyplavování nástrahy v tekoucích vodách. Ideál je vyplavená návnada z krmítka k nástraze na háčku.

Nevýhodou klecových, feederových krmítek může být nízká dohozová vzdálenost.

Klecová, feederová krmítka jsou velmi populární díky své univerzálnosti, jednoduchému použití a ceně!

Method feeder krmítka, tzv “bábovičky”

Tvarově ploché method krmítko (s nízkým bokem nebo bez boku, s nízkým zebrováním či bez zebrování) a formička pomocí, které natlačíte návnadu do krmítka, to je v kostce popis toho, co si vybavit pod souslovím “method feeder krmítko”.

Jeho výhodou je, naopak od klecových feeder krmítek, možnost velmi dlouhého náhozu, kdy ho k tomu předurčuje jeho aerodynamický tvar. Je skvělé pro chytání v hlubších vodách, protože se nástraha nevyplavuje ihned po dopadu na hladinu a pokud ano, tak je to špatně. S návnadou je třeba si malinko vyhrát, aby nebyla příliš lepivá a dokázala na dně rybu přilákat, ale zároveň příliš suchá, aby se nevyplavila při dopadu krmítka na hladinu. V dnešní době na to výrobci směsí či peletek již myslí a výsledkem jsou speciální method feeder směsi, které samotnou přípravu dost zjednodušují.

Návazce se používají od cca 5cm - 10cm a nástraha se zatlačí přímo do krmítka s návnadou. Ideálem je “levitace” tedy vzplívání nástrahy s háčkem na krmítkem.

Tento způsob lovu zaručuje velké množství záběrů a mnohdy Vám k aktivnímu rybolovu stačí jeden prut.

Klasická, otevřená krmítka

Jak už jsme zmínil na začátku úvahy, jsou to “nejstarší” krmítka a oba typy výše zmíněných krmítek, si z nich vzaly to nejlepší. Dá se říct, že jak feederové klecové krmítko, tak method feeder krmítko jsou odnoží pro užší specializaci daného způsobu lovu.

Závěr

Pokud chcete úspěšně a pohodlně lovit na feeder, je důležité zvolit také vhodný prut na feeder a naviják na feeder. Nebojte se s námi konzultovat Vaše možnosti a podmínky pro samotný feeder lov. Můžete se spolehnout na rady specialistů, ale také se řídit svým vlastním instinktem a potřebami.

Lov na těžko

Tradiční, ale stále populární technika rybolovu:

Lov na těžko je jednou z nejtradičnějších a nejrozšířenějších technik rybolovu, která se praktikuje po celém světě. Při této metodě si většina rybářů představí teleskopický prut, krmítko, foukanou kukuřici na háčku a klasického "policajta" umístěného buď mezi očky prutu, nebo jako předšpičák před špičkou prutu. Tato technika lovu, zejména při chytání kaprů, byla oblíbená mezi mnoha rybáři již od dětství. Ačkoliv doba pokročila a rybolov se modernizoval, lov na těžko si stále drží své místo v srdcích rybářů a dostává nové podoby.

Lov na těžko často vyvolává nostalgické vzpomínky na první rybářské zážitky. Mnoho rybářů, kteří loví spíše rekreačně, tuto techniku využívá dodnes. Základem této metody je těžší olověná zátěž, která umožňuje dlouhé a přesné nahazování. Krmítko naplněné voňavou návnadou, nejčastěji kukuřičným šrotem ovoněným vanilkovým práškem, a foukaná kukuřice na háčku byly a stále jsou spolehlivými pomocníky při lovu kaprů, cejnů, línů a dalších druhů ryb. Signalizátor záběru, tzv. "policajt", dodává celému procesu zvláštní kouzlo – když se pohybuje nahoru směrem k prutu, rybář ví, že je čas k akci.

V dnešní době je lov na těžko stále oblíbený i při chytání candátů, štik nebo úhořů, kdy se jako nástraha používá nástražní rybička nebo chomáč žížal či pijavic. Rybaření se neustále vyvíjí, a proto dnes existuje mnoho technik lovu, které z klasického lovu na těžko přímo vycházejí a čerpají z něj. Mezi tyto moderní metody patří například feeder a method feeder nebo kaprařina, které jsou dnes běžně známé a využívané.

Modernizace lovu na těžko

Feeder a method feeder jsou dvě techniky, které se z klasického lovu na těžko vyvinuly a přinášejí do rybolovu nové možnosti a efektivitu. Tyto metody se zaměřují na přesnější a jemnější přístup k lovu, což vede k lepším výsledkům a většímu počtu úlovků. Feeder se vyznačuje speciálními pruty s citlivými špičkami, které slouží k signalizaci záběru, zatímco method feeder využívá speciální plochá krmítka a kratší návazce pro ještě větší účinnost.

Kaprařina, další populární technika, se zaměřuje na chytání velkých kaprů a často využívá moderní vybavení a nástrahy, které zajišťují úspěšný lov i těch největších ryb. Tato technika je dnes velmi rozšířená a nabízí mnoho možností pro rybáře, kteří chtějí posunout své dovednosti na vyšší úroveň.

Závěr

Lov na těžko je technika, která má hluboké kořeny a je stále oblíbená mezi rybáři. Ať už jde o nostalgické vzpomínky na první rybářské úlovky nebo modernizované metody jako feeder a method feeder, tato technika zůstává jedním z pilířů rybolovu. Bez ohledu na to, jakou metodu si rybář vybere, lov na těžko nabízí zábavu, výzvy a nezapomenutelné zážitky.

Feeder nebo Method feeder?

Feeder a Method Feeder: Rozdíly a Podobnosti

Feeder a method feeder jsou dvě oblíbené techniky rybolovu, které si získaly srdce mnoha rybářů po celém světě. Přestože mají spoustu společných vlastností, každá z těchto metod má své jedinečné prvky, které ji odlišují od té druhé. Tento článek se zaměřuje na rozdíly a podobnosti mezi klasickým feederem a method feederem, aby vám pomohl lépe pochopit, která metoda je pro vás ta pravá.

společnýn znak - ohnutá špička

KLASICKÝ Feeder Rybolov

Feeder je moderní způsob rybolovu, který se zaměřuje na přesnost a jemnost. Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feederová krmítka, která jsou nedílnou součástí této techniky, zajišťují, že nástraha na háčku leží vždy poblíž hromádky voňavého krmení, které rybu přiláká a zároveň jí donutí nasát i nástrahu s háčkem, obvykle červíkem.

Klíčové prvky klasického feederu:
  • Feederové pruty: Speciální pruty s pevnější páteří a akcí v druhé části prutu s tenkými ohebnými špičkami.
  • Krmítka: Používání feederových krmítek (feederových košíků) je typické pro tuto techniku.
  • Jemnost: Používání jemných návazců a drobných háčků (silon až 0,16 – 0,10 a háčky č. 10 – 18).
  • Délka návazců: od 10 cm klidně až ke 40 cm. Záleží na aktivitě či druhu ryb a lokalitě, ať je to řeka, jezero nebo malý rybník.
  • Přesnost: Chytání v jednom zakrmeném místě.
  • Univerzálnost: Vhodný pro všechny druhy revírů (stojaté i tekoucí vody) a téměř všechny druhy ryb.

 

Feeder je velmi akční a zábavný druh rybolovu. I když se často chytají menší ryby, díky jemnému feederovému prutu je zdolávání vždycky zábava. Feeder je také velmi univerzální a dá se chytat téměř všude.

Method Feeder

Method feeder je novější odnož feederového rybolovu, která se specializuje především na lov kaprů, velkých cejnů a línů. Tato technika využívá speciální plochá krmítka a krátké návazce (do 15 cm) návazce přímo na hromádkou krmení v plochém krmítku.

Klíčové prvky method feederu:
  • Plochá krmítka: Speciální plochá krmítka, do kterých se vmáčkne háček s nástrahou.
  • Krátké návazce: Obvykle do 15 cm.
  • Method mixy: Vnadící směsi obsahující více rybích mouček a lepivější konzistenci.
  • Fixované montáže: Umožňují samozásek vahou krmítka.

 

Kouzlo method feederu spočívá v tom, že krmítko dopadne na dno vždy háčkem s nástrahou nahoru. To znamená, že když k nahozené montáži připlave ryba nalákána hromádkou voňavého krmení, víceméně vždy nasaje spolu s návnadou i nástrahu s háčkem. Tato metoda je neuvěřitelně účinná, protože ryba nasává nástrahu z bezprostřední blízkosti.

Rozdíly mezi Feederem a Method Feederem:

  1. Krmítka:

    • Klasický feeder: Používá "košíčky" jako feederová krmítka.
    • Method feeder: Používá speciální plochá method krmítka.
  2. Návazce:

    • Klasický feeder: Používá delší návazce - od 15 cm až po návazce 45 cm, které se používají například na řekách...
    • Method feeder: Používá kratší návazce (do 15 cm).
  3. Vnadící směsi:

    • Klasický feeder: Používá běžné vnadící směsi s červy. Dále se může přidat i kukla či zrnko kukuřice. To vše je "košíček" schopen podržet při nahození.
    • Method feeder: Konzistence připraveného sypkého krmení či drobných 2 mm nebo 3 mm peletek musí být "tak akorát", aby návnada v krmítku vydržela dopad na dno, ale zároveň se poté na dně krásně rozpadala a nechala volný, před náhozem vmáčknutý, háček s nástrahou volně levitovat nad hromádkou návnady.
  4. Cílové ryby:

    • Klasický feeder: Vhodný pro široké spektrum ryb.
    • Method feeder: Specializovaný na kapry, velké cejny a línů.

 

Podobnosti mezi Feederem a Method Feederem:

  • Obě techniky používají krmítka k lákání ryb.
  • Obě vyžadují přesné nahazování a lov v zakrmeném místě.
  • Obě jsou velmi akční a zábavné, poskytují vysokou šanci na úlovek.
  • Obě techniky jsou vhodné pro sportovní i rekreační rybolov.

 

Klasický feeder a method feeder jsou dvě fascinující techniky rybolovu, které nabízejí různé výzvy a radosti. Bez ohledu na to, kterou metodu si vyberete, můžete očekávat zábavný a úspěšný rybolov. Zvažte své cílové ryby a preferované rybolovné podmínky a vyberte si techniku, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Navštivte nás na FOR FISHING 2024, hala 4A

Milí rybáři a přátelé rybolovu,

s velkým nadšením oznamujeme, že Catchman se zúčastní předního veletrhu FOR FISHING 2024, který se koná 22. - 25. února 2024 v PVA EXPO Praha. Jako váš důvěryhodný dodavatel rybářských potřeb jsme pro tento rok připravili řadu exkluzivních nabídek a akcí, které si nesmíte nechat ujít. Najdete nás v hale 4A.

Připravili jsme pro vás:

  • Rozšířené výprodeje a slevy: Naši příznivci si jistě vzpomenou na loňský úspěch s velkým košem různých gum za neodolatelné ceny. Letos jsme to vzali ještě dál a rozšířili naše výprodejové akce čtyřnásobně, co do velikosti i sortimentu.

20230216_111053_resized

  • Možnost osobního prozkoumání produktů: Na veletrhu budete mít unikátní příležitost osahat si a vyzkoušet naše pruty, navijáky, obaly, tašky a mnoho dalšího vybavení pro každodenní rybolov.

  • Exkluzivní přehlídka sortimentu: Nabídneme vám možnost prozkoumat a vyzkoušet naše produkty pro Method Feeder řady Elegance, špičkové návnady a nástrahy značky Stég, první český ucelený kaprový program Carp System, sortiment pro rybolov na moři ICE Fish a špičkové japonské háčky Maruto.

81235_screenshot-2022-04-19-at-11-48-30--steg-product-upters-smoke-ball-11-15mm-60g--3113 steg clanek

  • Objevte klasiky v novém světle: I starší modely mohou skrýt překvapení. Připravili jsme pro vás výběr pečlivě vybraných kousků, které stojí za to znovu objevit.

Veletrh FOR FISHING 2024 je jedinečnou příležitostí nejen k výhodnému nákupu, ale i k setkání s lidmi, kteří sdílejí vaši vášeň pro rybolov. S velkým očekáváním se těšíme na vaši účast a věříme, že společně strávíme nezapomenutelné chvíle.

Nenechte si ujít tuto výjimečnou příležitost a přijďte se k nám osobně podívat na veletrh FOR FISHING 2024. Těšíme se na setkání s vámi!

S rybářským pozdravem,

Tým Catchman 

ff

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem